cyklo vylet, folklore love, kam na vylet, slovensky raj, tip na vylet, vylet, vylet na slovensku -

Na bicykli naprieč Slovenským rajom (čast prvá)

Extrémne na bicykli i pešo

Síce sme mali  upršaný víkend, ale na zážitky - či už tie športové alebo oddychové nebolo núdze. Do Slovenského raja sme sa vybrali po prvý krát. Ani po intenzívnom googlení sme si neboli istí,  čo nás čaká. Ako vyzerajú cyklochodníky? Aký zaujímavý rodinný výlet by sme mohli podniknúť?  

Základňou sa nám stala obec Hrabušice, ktorá sa nachádza na severných svahoch Slovenského raja.

Deň 1

Naprieč Slovenským rajom na bicykloch – z Hrabušíc do Dediniek a ďaľej ...

Čo by ste malli vedieť pred cyklotúrov:

Dľžka trate z Hrabušíc do Dediniek: 28,8 km

Odhadovaná doba trvania: 3:20

Reálna doba trvania: 5:08

Najnižší bod na trase: 540 m.n.m.

Najvyšší bod na trase: 1032 m.n.m.

(link na celú trať cez mapy.cz na konci článku)

  • Mať šoféra na telefóne sa oplatí
  • Prvotné stúpanie môže odradiť ale oplatí sa vydržať
  • Cesta je rôznorodá – asfalt (ide sa aj po hlavnej ceste), štrk, hlina

Hrabušiciach sme naskočili na bicykle a vydali sme sa smerom na Podlesok po hlavnej ceste, čo je približne 2,5 km. V Podlesku (549 m.n.m.) sa nachádza jedna z mnohých vstupných brán do Slovenkého raja. Z Hrabušíc sem vedie modrá cyklistická značka a pokračuje hore kopcom – Súdok Podlesok musí byť po vašej ľavej strane. Prvá modrá značka sa objaví po pravej strane na strome a vedie do lesa prevažne po lesnej štrkovo – kamenistej ceste. Od tohto bodu nastáva stúpanie, a len tak čoskoro neskončí 😓. Ak sa vyberiete touto cestou, prosím nemajte nám to za zlé, ani my sme nevedeli do čoho ideme 🙇‍♀️

Po modrej cyklistickej značke sa o dva kilometre dostanete na rázcestie Nad Podleskom (709 m.n.m.). Odtiaľto vedie cesta buď na Kláštorisko (doľava) alebo  doprava a hore -  na koniec turistickej trasy Suchá Belá záver (955 m n.m.). My sme sa vybrali doprava a hore. Pozdľž tejto časti trasy sa vám naskytnú krásne výhľady ⛰️ na okolie Slovenského raja.

Z tohto bodu je už cyklotrasa príjemnejšia a začnete si užívať lesné zjazdy. Cyklotrasa, ako je označená v mapách mení svoj povrch - zo štrkovej sa na malý kúsok zmení na asfaltovú a neskôr na hlinenú lesnú. Vzhľadom na zmenu povrchov trasa dokáže meniť náročnosť podľa počasia 🌧️.

Cesta cez les, po modrej cyklistickej značke, vás dovedie na rázcestie Malá Poľana (990 m.n.m.). Z tohto miesta  sa vinie príjemná poľná cesta s krásnymi výhľadmi na celú poľanu. Odtiaľto na vás po ceste čakajú už len tri menšie výstupy (v porovnaní s prvým výšlapom z Podlesku) do cieľovej obce Dedinky 🏘️🏘️.

Stále pokračujte po modrej 🔵 cyklistickej značke.  Cez rázcestie „Pod Suchým Vrchom“ (930 m.n.m) sa dostanete na Malé Zajfy (900 m.n.m.).  Cez nádherné údolie sa spustíte do fotogenickej Stratenskej píly  (805 m.n.m.), kde  sa nachádza malebná vodná plocha, ktorá vznikla vzdutím priehrady Palcmanská Maša. Po hlavnej ceste sa pozdĺž vodnej plochy a riečky Hnilec dostanete k nádherne vyrezávanej bráne Slovenského raja a na rázcestník Stratená križovaka (790 m.n.m.) .

Odtiaľto pokračujete do ľava, cez tunel, hore tiahlym kopcom po hlavnej ceste na rozcestník Pod Čižmou (880 m.n.m.). Odbočte doľava a cez poľnú cestu – v našom prípade cez stádo kráv 🐄🐄🐄– sa spustíte k Palcmanskej Maši . Na druhom brehu môžete konečne zahliadnuť obec Dedinky.

Po hlavnej ceste okolo Palcmanskej Maše sa dostanete priamo do Dediniek. Skrátiť cestu si môžete priechodom cez železničnú trať 🚞, kde treba preniesť bicykle a prejsť cez most.

Chladená kofola a pstruh na grile v Pastierni nám  po tejto túre padli ako zaslúžená odmena 🐟.

A na záver - fakt príde vhod šofér na telefóne s nosičom na bicykle ak už nechcete pokračovať ďaľej.

Avšak pre niektorých z nás sa táto trasa ešte z ďaleka neskončila. Chceli sme uzatvoriť okruh a skončiť späť v Hrabušiciach.

Sledujte náš blog a čoskoro uverejníme časť 2, z Dediniek do Hrabušíc cez Spišskú Novú Ves.

Mapa na celú trasu cez mapy.cz 👇

https://en.mapy.cz/s/rebocufenu

Napíšte nám

Kontrolujeme všetky komentáre pred tým ako sú uverejnené

Slovak
Slovak