Liptov: Čereňová skala

Najľahšia túra Liptova s najkrajším výhľadom

Sú dni, kedy nám nezostane viac času, než jedno popoludnie na to, aby sme si vymysleli oddychový program. Na dlhé túry už nezostáva čas a s malým dieťaťom ani sily. Magický Liptov pritom skrýva jednu túru, ktorú zvládnu tak deti, ako i menej zdatní turisti. Výhľad po výstupe je pritom asi najkrajší, aký v Liptove zažijete. Poďte s nami na Čereňovú skalu.

Z pláží Liptovskej Mary na sever

Keď sa z pláží Liptovskej Mary pozriete smerom na sever, do oka vám padne jeden skalný výbežok svietiaci v zeleni kopcov východných Chočských vrchov. Nie je to ani vrch hory, no napriek tomu láka ľudí, ktorí vedia oceniť pekné výhľady. Čereňová skala je miestom, odkiaľ uvidíte Liptovskú kotlinu doslova ako na dlani a zdoláte ju tak s trochou snehu, aj za horúceho leta, za tmy na východ slnka, či ako jesennú rozlúčku s výletmi do prírody.

Kľukatíme sa severnou cestou po pobreží Liptovskej Mary, tiež nazývanou liptovské safari. Nadránom a podvečer vám tu môže cestu skrížiť stádo srniek, diviaky, jelene, ale aj jazvece, líšky, či zajace. My to síce nazývame, že oni prechádzajú cez cestu, no v skutočnosti sme my ľudia asflatom skrížili ich odveké cestičky k vode či do bezpečia. Napriek tomu si ju užívame. Na jednej strane vykúkajú pláže liptovského mora, na druhej sa dvíhajú menej známe kopce. Za odbočkou na Prosiecku dolinu sme už na ceste prakticky sami – okrem letnej sezóny tu ruch utíchne a objavíte tu pokojnú stranu Liptova.


Z Liptovskej Anny

Do lesa chodím, aby som stratil svoju myseľ a našiel svoju dušu.
 

- John Muir -

My však máme iný cieľ. Dávame šatky na hlavy a vyrážame ešte asi sto metrov do kopca, kde sa stáčame na lesnú cestu smerom doprava. Po nej pokračuje stúpanie po zvážnici ešte niekoľko sto metrov, kým nás tabuľka neupozorní na to, že komfort šírky cesty sa končí – a je čas vydať sa na horský chodník a červenú značku doľava. Trochu zaváhame, lebo svah do ktorého šípka ukazuje, vyzerá byť doménou pre kamzíkov, nie ľudí. Ale nedáme sa odradiť. Spomalíme tempo a začíname cik-cakové stúpanie v rade za sebou s priebežnými prestávkami na vydýchanie. Pokorne uznávame, že predsa musíme nastúpať štyristo výškových metrov, aby sme sa na stolovú skalu dostali. Zahriatí sťahujeme šatky z hláv na krky a pokračujeme ďalej. Vo vyšších úsekoch si musíme dávať väčší pozor najmä na miesta, kde utlačenú hlinu vystriedajú kamienky. Cesta dole bude sranda. Ideme si však krky vylámať pozeraním na obrovské skaly nad nami, ktoré nám pripomínajú, akí sme voči prírode maličkí. A ani sa nenazdáme a obklopení borovicami sme na vrchu. Zabočíme doprava, a zrazu sa zo závesu lesa otvára celý Liptov. Človek sa chce rozbehnúť za tou krásou v opojení kyslíkom, no je to to posledné, čoby sme mali urobiť. Z tejto skaly to smeruje už len kolmo nadol. A tak zo seba vydávame aspoň užasnuté citoslovce, zachytávame tú nádheru očami, pamäťou, aj foťákmi.

Po pravej ruke vystrkuje svoje rožky ružomberský dym, kým vľavo za Liptovskou Marou zástavba Liptovského Mikuláša. Pod nami je obrovská vodná plocha a za ňou sa po tenkej čiarke diaľnice D1 presúvajú tisíce ľudí netušiac, o čo prichádzajú, keď tu ešte neboli. Vybaľujeme vodu, sladké doplnenie energie, krútime hlavami neveriacky, v akej nádhernej krajine to žijeme. Dole pod nami je Liptovská Anna a je až nepochopiteľné, za akú krátku dobu sme vystúpali až sem. Z tých troch prejdených kilometrov nám krokomer asi rekordnú pochvalu neurobí, ale je nám to jedno – tu sa chodí pre pastvu pre oči. Trištvrte hodina výstupu stačila na to, aby sme svoju dušu napojili na supernabíjačku.

Výhľad z Čereňovej skaly
Čereňova skala
Čerenova skala

Tip Folklore Love:

Je vám Čereňová skala málo? Vyskúšajte z rovnakého parkoviska výstup doľava na horu Pravnáč. Aj na túto horu vo výške 1206 metrov vedie dvojkilometrový chodník a výhľady sú skvostné – a pritom je veľká šanca, že tu budete úplne sami. A ak sme vám narobili chute s Liptovským hradom, tak jedna z ciest naň začína pri malebnej chalúpke medzi Liptovskou Annou a Bukovinou. Tu musíte odbočiť na značne rozbitú cestu, kde sa však dá prejsť autom a pozorne sledujte, kedy sa objaví pri veľkých stromoch smerovní pre peších, odkiaľ sa vyberiete na jeden z troch hradov Liptova, dostupný aj z obce Kalameny.


Napíšte nám

Kontrolujeme všetky komentáre pred tým ako sú uverejnené

Slovak
Slovak