ludovy dizajn, multifunkcna satka, nas dizajn, slovak design, slovensky dizajn -

Ako sa rodí náš folklórny dizajn

Obklopovať folklórnymi vzormi, vzorkami a ornamentmi sme sa začali v čase, keď sa nám narodila dcérka. Chceli sme, aby spoznávala tradície už od malička. Tak sa zrodila aj myšlienka, ako spojiť tradičné slovenské s moderným aktívnym životným štýlom.

Sme priemerná outdoorová rodina so zdravou láskou k našej krajine. Ale ako zobraziť túto hrdosť tak, aby dobre vyzerala na niečom funkčnom, čo môžeme na výlety a dobrodružstvá zobrať každý deň?

Vtedy som narazila na staré knihy o slovenských ľudových ornamentoch. Autormi týchto studní inšpirácií boli také legendy v tejto oblasti ako Štefan L. Kostelničák a Ondřej Pisch. Práve oni povýšili ľudové ornamenty na umenie. Samozrejme, aktívne som začala vyhľadávať aj iné publikácie , ktoré mi veľmi pomohli získať predstavu o výšivkách na Slovensku :) . 

Listujúc v týchto knihách sa zrodila myšlienka pretavenia rôznych ľudových vzorov do dnešnej podoby. Chce to cítiť vôňu otvorených kníh pod sebou, grafický program otvorený v počítači pred sebou a veľa, veľa kávy.

S postupom času som nezostala len pri knihách a začala som sa obzerať aj po iných alternatívach. Dostala som jedinečnú príležitosť a navštívila som krojáreň FS Váh za čo som veľmi vďačná. Pofotili sme zástery, suknice, lajblíky a rukávce s nádhernými vzormi; a práve sto ročný lajblík z Východnej sa stal inšpiráciou dizajnu na našej Folk šatke Východná

Prekresľovanie, skenovanie, porovnávanie, hodiny strávené nad návrhmi krútiac hlavou do strán kriticky posudzujúc vlastné nápady.

No jedno som vedela vždy – chcela som mať vlastné autentické dizajny, ktoré prinavrátim do dnešnej doby ich prekreslením do digitálnej podoby a použitím na niečo, čo je nielen pekné, ale aj funkčné. To všetko pre tých, ktorí sú hrdí na svoju krajinu a cez folklórny dizajn to povedia štýlovo.

Po zrode prvého folklórneho dizajnu prišla otázka, kam ho teda funkčne uplatniť. Ako aktívne žijúci ľudia sme mali desiatky nápadov, až sa nám to celé zlialo do jedného multifunkčného produktu – šatky. Žiadny iný doplnok nám totiž nepomohol viac ochrániť seba a našu dcérku pred výkyvmi počasia, ako multifunkčná šatka. Chráni nám hlavu, krk či tvár proti zime a chladu, vetru, prachu, slnku... a to ako radi hovoríme, na cestách i necestách.

Uplynulo už vyše roka a tisíce z vás si obľúbili naše multifunkčné šatky, ktoré ponúkame už v 17 rôznych vzoroch a farbách.

K funkčnej móde sme už v dvoch dizajnoch pripojili aj ponožky z bambusového vlákna, o ktorého kvalitách pre všetky naše kroky sa presvedčujeme každý deň. A s vďakou za vašu podporu kúpou našich produktov neustále objavujeme nové spôsoby, ako folklórnymi vzormi prejaviť zdravé sebavedomie našej krajiny.

Nabitá čítaním vašich spokojných recenzií mi vždy s úsmevom pohľad skĺzne na jednu zo starých kníh o folklórnych ornamentoch, ktorú si k horúcemu čaju večer beriem k počítaču, znovu a znovu otváram a hľadám nové inšpirácie, ktoré budú našim ďalším folklórnym dizajnom pre vás.


1 príspevok/príspevky

  • Zuzana

    Vase satky su uzasne mam ich a rada pouzivam ked ideme na hory alebo bicykel. Kazdemu sa pacia a uz ju nosi aj manzel. Dakujem

Napíšte nám

Kontrolujeme všetky komentáre pred tým ako sú uverejnené

Slovak
Slovak